Изложбата „Радио Варна – 90 години в ефир. Началото“ беше официално открита днес в Държавния архив във Варна в чест на 90-годишнината на радиото. Експозицията, организирана от ДА-Варна и отдел „Най-нова история“ към РИМ-Варна, проследява първите години на медията и нейното развитие.
„Никога няма да можем да съберем в една изложба или предаване всички документи, съхранявани за Радио Варна. Но най-важното за всяка институция е нейното начало – как е стартирала и как се е организирала. 30-те години са най-богати на документи, свързани с историята на Радио Варна, и са едни от най-важните за развитието му,“ коментира Донка Николова, началник на ДА-Варна, в интервю за предаването „Гравитация нула“.
Тя подчерта, че Радио Варна започва своя път със скромни 34 плочи, а днес притежава впечатляващ архив, който радва своите слушатели.
„Началото на Радио Варна тръгва от Варненския клуб на радиолюбителите – от любовта на хората към радиопредаванията и ефирното излъчване. 30-те години са най-отдалечени във времето, а и самата епоха е различна. Смятаме, че именно този период би бил най-интересен за публиката,“ добави Николова.
В изложбата могат да се видят оригинални писма от слушатели. „Посетителите вероятно ще се затруднят с разчитането им, но наблегнахме на интересната комуникация – от писмата става ясно, че тогавашните слушатели са били редовни, следели са програмата на Радио Варна и са имали категорично мнение какво трябва да се излъчва. Не липсва и градивна критика – дори с ултиматуми,“ сподели Николова.
Сред експонатите има редки радиоапарати от фонда на музея, включително модели „Москвич“ и „Комсомолец“ от 1940 година, както и добре познатия приемник VEW.
Любопитен факт е, че през 30-те години, ако водещият прочетял реклама в ефир без съответния фиш, му били удържани 120 лева от заплатата. „Рекламите по Радио Варна тогава можеха да бъдат излъчени само при представяне на този фиш,“ допълни Николова.
Тя изрази благодарност към Радио Варна за дарението, направено от директора Наталия Чешмеджиева. „Бяхме приятно изненадани, защото това е значителен архивен материал – снимки от 40-те години до днес, с хора, които са работили в Радиото и са посветили живота си на него,“ каза още Донка Николова.