Жителите на селата също очакват приемането на републиканския и общинския бюджет, за да определят задачите си за новата година и да планират разходите си. До тогава, те не разчитат само на публични средства, а също така на дарения, спонсори и доброволен труд. „Това ще бъде моят последен мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – заявява Тодор Георгиев, кмет на село Гурково, по време на шестия си мандат.
Очаква се в рамките на около година село Гурково да бъде включено в проект за подмяна на уличното осветление с ново, енергоефективно.
По отношение на осветлението, Георгиев споделя: „Има полза от това, че улиците са добре осветени. Не смятам, че съществуват два различни стандарта между селата и градовете. Всичко, което се прави в градската среда, би трябвало да бъде пренесено и в селата, където живеят много възрастни хора. Те се притесняват и искат осветление. Освен това, икономическият ефект ще бъде голям, защото в момента много от старите осветителни тела са големи консуматори на електрическа енергия. Необходимо е да се уеднакви осветлението и да се намалят разходите.“
Същевременно, тези спестени средства ще могат да бъдат използвани за други нужди, като например за дърветата в парк-барбекюто, които изсъхват и трябва да бъдат безопасно отстранени и заменени. Паркът се използва не само от местните жители, но и от хора от съседни населени места. „С общи усилия на хората в селото успяхме да създадем красив кът за отдих и събития. За съжаление, черният бор е засегнат от заболяване, което засяга не само нашата местност, но и други региони като Каварна, Балчик и Добрич. Консултирал съм се с горски служители и заболяването не може да бъде предотвратено. На определени години борът просто загива и започва да пада при силен вятър, което е опасно.“
Георгиев подчертава, че населението трябва да бъде обществено ангажирано и да не мисли само за своето лично благо. „Когато се полага общественополезен труд, отговорността към това, което сме създали, е съвсем различна“, добавя той, споделяйки, че така се справят с вандализма в селото. „За щастие, след като решихме сериозен проблем с наркоманията, вандалските прояви намаляха, а основните участници започнаха да работят.“
Кметът отправя и молба към младите хора от с. Гурково чрез фейсбук групата на кметството: „Моля ви всички да се включим в нарязването и почистването на падналите дървета, за да можем да залесим нови дръвчета и храсти и да направим парка още по-привлекателен. Мястото е важно за отдих и празненства, а имаме разрешение от кмета на общината, но не разполагаме с пари за заплащане на труда. Осигуряваме гориво за верижните триони и ще предоставим дървата на участниците в рязането и почистването!“
Почистването на парка ще се проведе на 15 и 16 февруари от 9.30 ч.
Във всички села в община Балчик кметовете са подали заявки за капиталови и текущи ремонти за тази година. „Всички имаме нужда от нови улици, изкърпване на дупки, ремонти на общински сгради, но се стараем да не разчитаме само на общински финанси. Време е да си помагаме сами и да подредим къщичката си“, споделя Георгиев.
Той също се надява, че техническите проучвания по читалищната сграда ще доведат до укрепването ѝ и тя ще отговаря на санитарните изисквания за ползване.