Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния беше въведена нова дума, която описва политическата им система — „стабилокрация“. Това е комбинация от думите стабилност и автокрация, и обозначава политическа система, в която определени елити, създали свои политически проекти, управляват не само години наред, но и държат властта във всички области — изпълнителна, законодателна, съдебна и икономическа. Те са изградили мрежи във всички системи и де факто притежават цялата власт. В същото време тези управляващи внушават на народа, че трябва да бъде благодарен за стабилността, която те осигуряват, но тази стабилност е всъщност фасадна демокрация, застой, корупция, липса на реформи и, не на последно място, ниски доходи. Стабилност, в която приближените до властта стават милионери, а за останалите остават само огризките от масата.

Стабилокрацията не е изключително румънски феномен, а по-скоро балкански патент. За справка, може да погледнете Сърбия и това, което се случва там в момента.

И у нас не оставаме извън тази тенденция. Нима управлението, което си отиде след протестите през 2020 година, не беше класическа стабилокрация? Сега отново се опитват да ни натрапват мантрите за стабилност, особено във финансовата политика. Отново ще ни убеждават, че трябва да сме благодарни, че не сме като гърците, и че не трябва да имаме големи очаквания, особено що се отнася до увеличението на доходите. Тези дълго разтягани обещания вече не вършат работа, както би казал народът. Хората се умориха да чуват за стабилност, защото видяха, че тя означава единствено стабилно обогатяване на определени политици и бизнесмени, за сметка на всички останали.

А сега вече имаме нова стабилокрация, този път в разширен вариант. Към стабилократите ловко се присламчиха и техните доскорошни опоненти, виждайки в съвместното управление гаранция за политическото си оцеляване, или поне временно отлагане на неизбежното.

Българската стабилокрация отново изглежда на път да триумфира, но доколко тя е адекватна на глобалните промени? Ще успеят ли родните политически хамелеони да сменят боята си бързо, или ще останат фосили от отиваща си епоха?

Отговорът оставям на вас.

Прочетете Предишната

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Прочетете По-Нататък

„Балкан“ се справи с „Левски“