Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна в предаването „Новият ден“, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, които са настанени в „Пирогов“.
Лекарите, които съгласно закона имат право да извършват такива процедури, са пластични хирурзи, дерматолози и лицево-челюстни хирурзи, а в някои държави – и специалисти по уши, нос и гърло. Козметиците, маникюристите и зъболекарите не са квалифицирани за това, допълни д-р Янков.
Сериозен проблем, не само в България, е контролът върху прилагането на това правило и налагането на наказания на медицински и немедицински специалисти, които не са квалифицирани за извършване на тези процедури. Това е интервенция, която на пръв поглед изглежда безобидна, но ако не бъде извършена правилно, може да доведе до усложнения, които не само застрашават здравето, но и живота на пациентите, каза още пластичният хирург. Рискът от такива ефекти обаче е много по-висок, ако процедурата се извършва от неквалифициран специалист, уточни д-р Янков.
Според проучвания на Международната организация по естетична пластична хирургия ботоксът е процедура номер едно в света по честота на приложение, следвана от процедури с филъри на хиалуронова киселина. „Определено в икономически напредналите държави интересът към тези процедури е много по-голям, като това не се свързва само с естетика, но и със социалната реализация на хората,“ каза още д-р Янков. Специалистът потвърди, че се наблюдава и ефектът на снежната топка след започване на подобни разкрасителни интервенции. С него разговаря Мариела Димитрова.