10 февруари е Ден на пчеларя. От години се наблюдава намаляване на броя на пчелите в световен мащаб, а изчезването им би довело до сериозни последици за екосистемата и световното производство на храни.
Пчеларите у нас също срещат все повече трудности, но за мнозина от тях това е начин на живот.
Димитър Димитров отглежда 250 кошера в селата Засмяно и Слънчево. Той започва да помага на баща си с пчелините още от края на 70-те години. Срещаме го с усмивка и добро настроение, но още след първия въпрос тонът му става по-сериозен.
„Периодът е много труден. Това, което премина през 2024 година, с отглеждането на пчелите, с добивите и леченията, които се направиха, тази година я очакваме да бъде още по-трудна“, споделя пчеларят.
Той с разочарование казва, че няма млади хора, които да се занимават със занаята, и интересът към пчеларството е изчезнал.
В момента изкупната цена на меда е 4 лева за килограм.
„Това е цена, която е 100% под себестойността на меда, за производството на мед“, уточнява Димитър Димитров.
Цената се подбива от внос на мед от трети страни, посочва той и с огорчение добавя, че има разединение в сектора, което е изгодно за политиците.
Въпреки всички трудности, Димитров пожелава на колегите си да бъдат по-оптимистични и напомня:
„Медът е най-доброто естествено лекарство за човека. Ако хората се научат да консумират пчелния мед и пчелните продукти, ще бъдат по-здрави и по-лесно ще понасят всички заболявания, инфекции и вируси“.