Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а след това и като постоянния ударник на EMPEROR. Неговите способности зад барабаните не се нуждаят от допълнителен коментар, но той изненада блек метъл общността с дебютния си самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga Of The North“ е кинематографичен ембиънт албум, саундтрак към вековете на викингите. Но най-интересното е, че това е проект на самия Trym Torson, който, под името ÞRYMR, издаде „Saga Of The North“ и даде специално интервю за „От другата страна“.
Интервюто с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) беше излъчено в „От другата страна“ по Радио Варна на 27 януари 2025 година.
От другата страна – Привет, Trym, какво те насочи към ембиънт музиката и този тип саундтрак?
Trym – От доста време се занимавам с подобни стилове. Просто никога не съм стигал до там да правя нещо, което да издам за други хора. В същото време никога не съм имал намерение да издавам дори „Saga of the North“. Просто свирех и получих предложения от лейбъли, които издават ембиънт музика. Попитаха дали искам да пуснат част от моята музика. Първоначално не исках, но след разговор с мениджъра ни, той предложи да се свърже с „Darkness Shall Rise Productions“, с които вече сме работили. Знаеше, че те вършат отлична работа по качеството на продуктите. Реших, че ако трябва да издавам музика, тя трябва да е не само музика, но и да има нещо повече. Трябваше да има голяма книжка с информация. Когато звукозаписната компания се съгласи, осъзнах, че трябва да направя цял албум. Тъй като обикновено свирех само по отделни части, това беше основната причина да издам „Saga of the North“.
От другата страна – Музиката звучи като саундтрак към филм.
Trym – Историята в албума разказва за викингско село, което се намира на красиво място, където хората водят нормален живот – повечето са фермери. Но един ден селото бива атакувано и вождът им е убит от скитнически военачалници. Те погребват вожда си и трябва да решат дали да построят ново село или да се преместят на друго място. Може би, след като са били нападнати веднъж, могат да бъдат нападнати и отново. Ако се преместят, може би новото място трябва да е по-безопасно или да се присъединят към други хора, за да бъдат по-силни. Албумът разказва за това село и неговите приключения.
От другата страна – Тоест, вдъхновен си от историята?
Trym – Точно така. Много хора мислят, че ерата на викингите е романтична и епична, но всъщност е била много трудна. Оцеляването е било ежедневна борба. Викингите са работили неуморно само за да останат живи. Това не е било толкова красиво, както го показват филмите. Истината е, че е било много тежко.
От другата страна – „Saga of the North“ показва ли твоето израстване като композитор и би ли могъл да създадеш такава музика преди десет години, например?
Trym – Определено не бих могъл да направя такава музика преди 10 или 20 години. Изисква се промяна в начина на мислене. Това отне време, но в крайна сметка се получи. В началото имах много различни посоки, а продукцията беше много величествена. Но след това ми хрумна, че композициите трябва да са по-скоро като филмова музика. Не трябва да бъдат натоварени, а да бъдат слушаеми. Идеята беше да звучи като саундтрак. Така започнах да премахвам излишното, докато не останах само с най-важното. Това ми помогна да се концентрирам върху същността на композициите.
От другата страна – Лесно ли беше да създаваш картинни композиции като тези в „Saga of the North“?
Trym – Едновременно да и не. В EMPEROR винаги сме мислили визуално, което опитахме да пренесем в музиката. За „Saga of the North“ имах ясни картини и идеи, които исках да пресъздам музикално, но беше трудно да намеря точните мелодии и композиции, които да съвпадат с образите в главата ми. Трябваше да намеря звука и емоциите, които отговарят на тези образи.
От другата страна – Би ли споделил интересно тълкуване на твоята музика?
Trym – Хората ми казват, че си представят различни действия – например хора, които строят или се движат. Но понякога имат съвсем различни представи от моите. Това ми харесва – хората могат да си изградят собствена картина, слушайки музиката. В крайна сметка, всеки възприема нещата по различен начин.
От другата страна – Може ли слушателят да усети всички нюанси в „Saga of the North“ без да знае историята?
Trym – Може би да, и може би не. Когато създавах албума, го мислех като цялостно произведение. Ако има книжка с текста към диска, слушателят ще може да разбере по-добре контекста. Но и без книжката музиката все пак може да бъде изключително въздействаща, дори ако не се познава историята.
От другата страна – Каква е крайната цел на творческата ти работа?
Trym – Не мисля, че имам крайна цел. Просто понякога ми доставя удоволствие да работя върху нови неща и да се предизвиквам. Обичам да излизам извън зоната си на комфорт. Това е начинът да научаваш нови неща и да се развиваш.
От другата страна – Възможно ли е с времето и опита импулсивността да отстъпи място на по-фокусираното създаване на музика?
Trym – Да, определено. С възрастта и опита човек започва да анализира музиката по различен начин. В младостта си бях по-импулсивен и просто преминавах към следващото, когато сметнех, че нещо е достатъчно добро. Сега преглеждам по-скрупульозно работата си и търся детайли, които могат да бъдат подобрени.
От другата страна – Може ли блек метъл наследството да ти помага в създаването на ембиънт музика или напротив, да създава пречки?
Trym – Помага ми в смисъл, че съм научил много от работата си с изключителни музиканти, но също така има хора, които очакват от мен да правя нещо, свързано с блек метъла. Това понякога е проблем, защото не искам да повтарям себе си. „Saga of the North“ е нещо съвсем различно, и разбирам, че някои фенове на ENSLAVED и EMPEROR може да не харесат проекта.
От другата страна – Можем ли да кажем, че с възрастта и опита, импулсивността отстъпва място на по-фокусираното създаване на музика?
Trym – Да, това е възможно. С възрастта човек започва да анализира всичко по различен начин.